Aslı Abla’yla Sıfır Atık Atölyesi

ÇEVRE HAFTASI ETKİNLİĞİ KAHRAMANMARAŞ

 

Çevre Haftası etkinliği ile ilgili detaylar aşağıda ve ekte yer almaktadır.

14-16 Haziran 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Piazza AVM’de  Çevre Haftası ile ilgili Sıfır Atık , Çevre Bilinci , Kağıt ve Kompozit atıkların dönüşümü ile ilgili etkinlik yapılacaktır. Bu Etkinlik başta Kahramanmaraş Kağıt San. Ve Tic. A.Ş., Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü katılımıyla gerçekleştirilecektir. Etkinlik 14.06.2019 Cuma günü Kahramanmaraş  Piazza Migros önündeki standımızda saat 14.00’da Protokol’ün açılış yapmasıyla başlayacaktır.  Etkinlik için Migros önündeki alan seçilmiştir. Tekno bariyer ile çevrilecek stand alanında okullarda eğitimi verilen deney seti kullanılarak çocuklara süt ve meyve sütü kutularından nasıl kağıt elde edildiği anlatılacaktır. Eğitim öncesinde çocuklara süt ve meyve suyu dağıtılacak. Ayrıca stand içerisine koyulacak masalar ve sandalyelerde çocuklara çevre temalı resimlerin bulunduğu boyama kitabi ve boya kalemi verilerek boyama etkinliği yaptırılacaktır. Böylece daha çevreci , doğayı koruyan , daha bilinçli ve duyarlı  bir nesil yetiştirmek  için küçücük de olsa bir katkı sağlanacaktır. Çevre Eğitimini Tamamlayan Çocuklara Etkinlik sonunda ”Sıfır Atık Kahramanı ” ilan edilir. Çocuklara ”Sıfır Atık Kahramanı ”sertifikası verilir.

 

 

Aslı Abla’yla Sıfır Atık Atölyesi

 

AGED tarafından gerçekleştirilen Tetrapak ,Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi , Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Kağıt San. Ve Tic. A.Ş ‘nin desteklediği  ‘Aslı Abla’yla Sıfır Atık Atölyesi Etkinliği’  19-20 Ekim 2019 Kahramanmaraş Piazza AVM’de  14.00 /16.00 /18.00 saatlerinde etkinlik alanında gerçekleştirildi ve 26-27 Ekim tarihlerinde aynı saatlerde devam edecektir.

Aslı ablayla sıfır atık atölyesi H.Garder’ın çoklu zeka kuramından ilham alarak hazırlanmıştır. Etkinlik süreci içerisinde içsel zeka, doğacı zeka, ritmik zeka, sözel zeka, matematiksel zeka, sosyal zeka, kinestetik zeka, sanatsal zeka aktif çalışır.

Çocukları bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak her çocuğa sıfır atık farkındalığı kazandırmak hedeflenir.

Çocukların içsel zekasını aktifleştirmek için etkinlik girişinde çocukların geri dönüşüm kutusuna geri dönüşüm atığı atması istenir. Çünkü içsel zekası aktif çocuklar neyi başaracakları ve nasıl başaracakları hakkında fikir sahibidirler. Bu şekilde geri dönüşüm farkındalığı çocuklarda başlar. Atığını geri dönüşüm kutusuna atan çocuklar etkinlik için giriş hakkı kazanır. Giriş esnasında geri dönüşüm kutusuna atılan atıklar, çocuklar tarafından gözlemlenir. Geri dönüşüm kutusuna neler atıldığına dair bilgilenirler.

Çocuklara bir kutu süt, geri dönüşüm içerikli bir boyama kitabı ve boyama kalemleri verilir. Çocuklar boyama kitabından istedikleri bir geri dönüşüm sayfasını boyamaya başlar. Boyama yaparken sütlerini içmeleri istenir. Çünkü bu sayede ellerinde bir içecek kutusu (Kompozit Atık) olabilecektir. İçecek kutularını düzelterek , pipetlerini içeri iterek   geri dönüşüm kutusuna atar. Yaparak yaşayarak kompozit atıkları öğrenir. Bu süreç yaşanırken Aslı ablamız kompozit atıklar hakkında bilgi verir.

Çocukların bu dönüşüm hareketiyle doğaya yaptıkları katkı anlatılır. Geri dönüşüm malzemesinden değerlendirilmiş materyalleri Aslı abla rehberliğinde kullanarak doğadan olumlu cevap gelir. ”Dönüştürülebilir atıklarını çevreye atmadıkları için mutlu tavuk ” sesi duyurulur. ”Dönüştürülebilir atıklarını denize atmadıkları için mutlu ahtapot” ile tanışır. ”Dönüştürülebilir atıkları doğada bırakmadıkları için temiz havada uçan mutlu martı sesi ” duyurulur. Geri dönüşümün canlılara etkisini, atıkların değerlendirilmesini keyifli bir anlatımla yaşarlar.
Yine atık malzemeden değerlendirilerek yapılmış telefonla sesli mesajımız çocuklara Aslı abla rehberliğinde duyurulur. Telefonu eline alan çocuğumuzun ”Geri dönüşümden geri dönüş yok ” mesajını duyması sağlanır.

Kompozit atıklarımızı değerlendirme kısmında doğacı zeka ön planda tutulur. Kompozit atık olan süt kutumuz saksı gibi değerlendirilir. Süt kutumuza önceden toprak konarak hazırlanır. Çocuklara toprakları hazır kompozit atık saksısı verilir. Çocuklar kompozit atık saksısına tohum bırakır. Doğada bitkilerin önemi ve gelişimi anlatılır.
Çocuklar etkinlik süreci içinde geri dönüşüm bilinci ,kompozit atık bilici ve sıfır atık farkındalığı adına bilgilendirilir. Önlem için adım atmaları, atığı azaltmalarını, atıklarını değerlendirmelerini, Evlerinde ambalaj atıkları ve organik atıkları ayrı toplamaları adına bilgilendirilir. Etkinlik sonunda ”Sıfır Atık Kahramanı ” ilan edilir. Çocuklara ‘Sıfır Atık Kahramanı ‘sertifikası verilir. Sıfır Atık Kahramanları’na rozet takılır. Balon ve şapka hediye edilir.