Tetra Pak ve KMK’dan 18 bin tonluk dönüşüm

Türkiye’de süt, meyve suyu gibi içeceklerden yıllık 65 bin tonluk karton çöpe gidiyor. Tetra Pak Türkiye ve Kahramanmaraş Kağıt Sanayi (KMK) şimdi bu değer kaybını ekonomiye yeniden kazandırmak için 50 milyon liralık bir yatırımı hayata geçirdi. 18 bin ton kartonu sıfır atıkla dönüştürecek tesis ilk etapta Türkiye’nin bu atıklarının yüzde 8’ini dönüştürdü. Bu yıl devreye giren granül tesisi sayesinde içecek kartonlarının kağıtlarının yanı sıra, polietilen ve alüminyumları da geri dönüşüyor. Çıkan son atıklar ise enerjiye dönüşerek ‘sıfır atık’ özelliğine sahip oluyor. Tesis tüm bu özellikleriyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Kahramanmaraş’taki tesise gerçekleştirilen basın gezisinde açıklamalarda bulunan Tetra Pak Orta Doğu&Afrika Sürdürülebilirlik Bölge Direktörü Volkan Aydeniz, “Biz Tetra Pak olarak ürettiğimiz kutuların yüzde 70’ini yenilenebilir kaynaklardan elde ediyoruz. İzmir tesislerimizle 5 bin ton atığı dönüştürdük. Toplamda bugüne kadar 9,7 milyar ambalajımızın geri dönüştürülmesini sağladık” dedi.

Aydeniz, son dönemde gezegenin yaşadığı ekstrem doğa olaylarının sürdürülebilir bir gelecek için herkese önemli görevler düştüğünü gözler önüne serdiğini söyledi. Aydeniz, şunları kaydetti: “2016 yılından bu yana en önemli geri dönüşüm ortaklarımızdan olan KMK ile bu yıl Tetra Pak karton kutuların tüm bileşenlerini geri dönüştürmeyi mümkün kılan tesisimizi hayata geçirdik. Karton kutularımızın günlük hayatın bir parçası olan, kullanışlı ürünlere dönüştüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sebeple düşük karbonlu döngüsel ekonomi ve geri dönüşüm girişimlerinde aktif rol oynamayı sürdüreceğiz. Bölgesel ve yerel çalışmalarımıza daha çok ağırlık vereceğiz. Dünyanın en sürdürülebilir gıda ambalajını yaratma yolculuğumuzu sürdürürken, atılan adımları hızlandırmaya, çözümün bir parçası olmaya hazırız.”